Egy egyszerű, de hasznos nyakmelegítőt mutatok, amit Szilvia küldött az őszi pályázatra. Ez a lila csíkos pólóanyag is a kedvenceim közé tartozik. Kendő készítéséről részletesen ITT olvashattok.
Egy egyszerű, de hasznos nyakmelegítőt mutatok, amit Szilvia küldött az őszi pályázatra. Ez a lila csíkos pólóanyag is a kedvenceim közé tartozik. Kendő készítéséről részletesen ITT olvashattok.
Sorra csomagolom a wellsoft rendeléseket, szépen fogy a kupac. Azok kedvéért akik rendeltek, de még nem varrtak ilyen anyagból, néhány hasznos tudnivalóval szeretnék szolgálni. Ez egyfajta terméktámogatás a részemről. Mindent a vevőkért
A wellsoft egy finom, puha, szőrme szerű anyag. Eléggé különleges, ezért nem árt ha tudsz vele bánni. Ami nagyon fontos, hogy a vágás mentén a szöszök elszabadulnak ezért tanácsos finoman, óvatosan kezelni. Jó ha kéznél van a porszívó is. Lehetőleg olyan helyen szabd ahonnan a szöszöket könnyen el tudod távolítani. A széle könnyen bomlik ezért minden esetben nagyobb, legalább 2 cm varrásráhagyással szabd az anyagot!
A varráshoz vékony kb. 70-80-as tűt használj! Érdemes az anyagot összegombostűzni, esetleg férccelni, hogy ne csúszkáljon el. Egyenes öltéssel is jól varrható. Extra fontos a szélek tisztázása. Ha van lock akkor azzal, ha nincsen akkor sűrűbb cikk-cakk öltéssel érdemes alaposan eltisztázni, hogy a szöszöcskék ne tudjanak megszökni. Jó megoldás az is ha ferdepánttal szeged az anyag széleit.
Mint említettem nagyobb varrásráhagyással érdemes számolni, és a szokásosnál szélesebben varrni.
Az anyagra rátapadt szöszökkel nem érdemes varrás előtt küzdeni. Ha elkészült a mű, akkor jó alaposan rázd ki vagy ruhakefével távolítsd el a felesleges szálakat!
A varrás után a varrógépet is takarítsd ki! A szöszös anyagok jobban eltömik a varrógép anyagtovábbító fogazatát, érdemes kitisztítani, kiporszívózni.
Hát nagyjából ennyit a legfontosabb tudnivalókról. Remélem nem riasztottam el senkit a wellsoft anyagtól. Varrás után már nincs vele gond, csak a szöszölődős szakaszon kell túljutni. Legyen kéznél a porszívó ez a lényeg .
Ez a tartalom csak regisztrált és bejelentkezett felhasználók számára érhető el.
Ez a kislány szoknya még ősszel készült. Nem egy bonyolult darab, a különlegessége annyiban áll, hogy a fodor nem szimmetrikus. A dizájn ötlet onnan ered, hogy épp csak ennyi és ilyen srévizavi volt a virágos kord anyag. A varrás menetét lépésről-lépésre fotóztam. Gyors és egyszerű, a sikerélmény garantált.
1. A méret kb. egy 5-6 éves kislánynak megfelelő. Mivel nagyon egyszerű a szabásminta, könnyen kiszabható más méretekben is. Az anyagválasztást illetően jelen estben kordbársonyból készült, de más anyagból is lehet. A képen látható darabok félbe vannak hajtva, tehát duplán kell kiszabni.
2. A szoknya felső részének széleit akkor még lock hiányában, a varrógépem overlock öltésével tisztáztam. Lehet egyszerű cikk-cakk öltéssel is. A kord eléggé bomlékony, ezért ezt a lépést nem érdemes kihagyni.
3. A szoknya felsőrészének két rövidebb végét összevarrtam. A gumi majdani befűzéséhez kihagytam egy kis nyílást.
6. A szoknya alsó részének két végét összevarrtam, az alját duplán behajtva szegtem, levasaltam.
7. Aztán felvarrtam a cimkémet. Az kell rá ugyebár.
8. Nagy öltésekkel, kétszer egymás mellett végigvarrtam, majd a cérnák végeit összefogva behúztam az anyagot.
9. A fodort a szoknya aljához varrtam egyenes öltéssel, majd a szélét cikk-cakkal tisztáztam.
11. Befűztem a megfelelő hosszúságú gumiszalagot.
Mostanában újrahasznosítok is. Az oviban rövid ujjú pólóban vannak a gyerekek és bizony az utóbbi időben többet is kinőttek, nem ritkák a balesetes pólók sem. Ezúttal egy festékfoltos pólóba próbáltam új életet lehelni. Már nem új darab, de így megrestaurálva még épp megfelel az óvodába.
Történt, hogy a farmer térde kikopott a túlzott igénybevétel hatására. Megfoltoztam, de valahogy nem tetszett. Végül térd felett amputáltam. Jó lesz térdnadrágnak, de a szárak se vesszenek kárba! Lett belőlük szoknya.
Adott két levágott nadrágszár:
Levágtam az alját és a kikopott, toldozott-foltozott részt:
Szétbontottam a belső varratot:
Tisztáztam és összevarrtam a majdani szoknya hátulját. Közben kiszemeltem a fodornak való anyagot:
Színoldalról letűztem:
Az elejére bevarrtam a húzózárat és eltisztáztam a fodor széleit, ráncoltam és felvarrtam:
A derékrésszel nagy szerencsém volt, mert találtam egy színben harmonizáló, nadrágról levágott példányt a maradékok között. Csak le kellett vágni a két végéből és felvarrni. Gomblyukat és farmergombot kapott még a szoknya:
Az utóbbi hónapokban nem volt túl sok időm varrni, így a gyerekek őszi ruhatárának kiegészítése gyanánt kénytelen voltam venni pár nadrágot. Általában keresem az akciós és jó ár-érték arányú darabokat, olyat ami különlegesebb anyagú, fazonú. Ha már készen veszem legalább olyan legyen amilyet nem feltétlenül tudnék megvarrni. Megörültem amikor megláttam ezt a rózsaszín, csillámos anyagú nadrágot. Jó áron volt és tudtam, hogy a lánykám odáig lesz tőle. Ha rózsaszín és csillog az mindig nyerő nála. Így is volt, ám sajnos az anyag nem igazán bírta az extra igénybevételt. Kis tornászunk a gyakorlást nem korlátozza az edzések idejére. A naci térdén hamarosan meg is látszottak az erről árulkodó jelek. Nem örültem túlságosan. Először az amputálást fontolgattam, de aztán végül egy kisebb térdműtétre került sor.
A gyereknadrágok térdének kikopása, szakadása nem ritka betegség, viszont gyógyítható. Az operációt sajnos nem igazán lehet elkerülni, de nem annyira bonyolult mint ahogy hangzik.
A műtét sikerült, a beteg jól van .
A tavasznak még nem sok nyoma mutatkozik, ma éppen kitartóan havazott szinte egész nap. Az illatozó kerti virágokra még várnunk kell, de egy kis tavaszi hangulatot becsempészhetünk a lakásba a maradék textilek felhasználásával.
Ezeket a fotókat már pár éve őrizgetem a gépemen, már sajnos a forrásukat nem tudom. Szóval nem saját ötlet. Nézzétek el, hogy a forrást most nem tudom belinkelni. A Textilfaló játékra küldött hasonlókat Gyöngyi, innen jutottak eszembe a régebben elmentett képek és varrási útmutató. Gondoltam hátha kedvet kaptok ti is hasonló virágok készítéséhez. Borús, szeles, havas tél végi napokon lélekmelengető időtöltés lehet, nem mellesleg a maradék anyagok is fogyatkoznak.
Gyöngyi által készített tulipánokat a Textilfaló játék februári gyűjteményében nézhetitek meg, a többi ötlettel együtt.
Hozzávalók:
A készítés menete:
Elmúlt a nyár, elkezdődött a suli, ovi. Csendes a ház, végre van időm varrni, blogolni. Sok minden készült mostanában Textilország háza táján, hozom is majd szép sorjában. Legutóbbi projekt textil füzetborítók készítése volt. Sajnos nem kaptam lencsevégre az elkészült darabokat és már a suliban csücsülnek. Amint hazakerülnek pótolom a fotózást.
Addig is egy kis dekorációs ötletet hoztam. Pólókra, nadrágokra, egyebekre varrható ruhacímkéket házilag is lehet készíteni.
Amire szükség van:
Az elkészítés menete:
Keress mintás anyagot, amiből ki tudsz vágni különböző figurákat! Egyik esetben egy kutyusos flanelre esett a választásom. A másik autós minta egy kísérletezgetés alkalmával született, amikor is próbaképpen textilfestékkel pecsételgettem vászon anyagra. Elhasználódott, kidobásra ítélt pólókból is érdemes kivágni egy-egy mintát, figurát, feliratot ami dekorációként további esélyt kaphat.
A kivágott minta hátoldalát erősítsd meg vasalható közbéléssel! Varrd egy másik anyagdarabra, majd a díszítendő ruhára!
Varrhatod applikálva sűrű cikkcakk öltéssel, vagy nagyon jól mutat a háromszoros egyenes öltés is. Ez a legtöbb varrógépen megtalálható. Kombinálhatod is a két öltéstípust.
Egyszerű, könnyen elkészíthető. Érdemes szétnézni a maradékok között, egészen kis anyagdarabok is felhasználhatók. Ha sokat varrsz ruhákat, vagy csak szeretnél feldobni egy-egy unalmas darabot szánj rá egy kis időt és készíts többfélét, hogy alkalomadtán csak elő kelljen kapni egy színben harmonizáló címkét!
Újra aktuálissá vált az ovizsák varrás. Nagyon örülök mindig amikor visszajelzést kapok a mintám, leírásom alapján elkészített dolgokról. Ezt az ovizsákot egy kedves olvasóm, Emese készítette a kislányának. Szerintem nagyon jól sikerült.
Az ovis zsák szabásmintája és a fotókkal illusztrált varrásleírás megvásárolható Textilország webáruházában.
Ha megnéznéd kattints IDE!
Kismamaként a legfontosabb szempont az öltözködésben a kényelem. Ahogy a pocak növekedésnek indul, az addig kedvelt ruhadarabok kényelmetlenné és egyre szűkebbé válnak. A kismamanadrágok nem tartoznak a legolcsóbb ruhadarabok közé, de kétségtelenül szükséges belőlük pár darab a várandóság néhány hónapja alatt. Most megmutatom, hogyan alakíthatsz át Te magad is egy farmernadrágot kismamanadrággá.
A varrásleírást megtalálod a Textilország webáruházának INGYENES szabásmintái között. Kattints a képre és máris letöltheted!
Sokszor érkeznek gyakorlati kérdések a szabás-varrás témakörében. Ezekre mindig szívesen válaszolok. Ezennel hivatalosan is nyitok egy KÉRDEZZ-FELELEK rovatot. Lehet kérdezni bármit ami varrással, szabással, textilekkel kapcsolatos. Nem gondolom magamról, hogy mindentudó szaktekintély vagyok, de mivel érdekel a téma, ha kapásból nem is mindig tudom a választ utána nézek, elgondolkodom rajta. Egy-egy válasz megírásából én magam is tanulok, engem is inspirál és ösztönöz, hogy rendszerezzem a szétszórt tudásmorzsákat.
Legutóbb a pulóverek nyakkörének varrása kapcsán érkezett kérdés.
Fiaimnak sokszor varrok pulóvert, de a nyakrésznél mindig bajban vagyok. Vagy a szabásmintám nem jó, és túl nagy a nyakkivágás, vagy a nyakkört hagyom túl nagyra, mert amikor elkészül nagyon eláll a nyakuktól. De ha kisebbre hagyom, akkor nem megy bele a fejük. Mit rontok el? 6 és 5 éves fiúkra való méretezés érdekelne. Szabásmintát a már meglévő pulcsik alapján szoktam készíteni, tehát a nyakkivágást is azokhoz méretezem. Anyagnak általában polár, pamut anyagot használok, de régebbi felnőtt ruhákat is újra szoktam hasznosítani. Ilyenkor ugyanazt az anyagot használom a nyakkörhöz is! Köszönöm előre is!
A nyakkör eldogozásának többféle módja van. Pulóvereknél, pólóknál a kötött anyagú szegőpánt a legjobb megoldás, amit rugalmas szállal kevert passzé anyagból készíthetsz. A saját anyaggal szegés nem mindig célravezető, főleg ha az anyag maga nem elég rugalmas.
A pulóver nyakkörét úgy kell kiszabnod, hogy a fej kényelmesen beférjen anélkül, hogy feszülne az anyag vagy túlságosan bő lenne a nyakkivágás.
Ehhez kell kiszabnod a szegőt a már említett passzé anyagból. Egy téglalapra lesz szükség, aminek a szélessége kb. 5-6 cm. A hossza minden esetben kisebb mint a nyakkör ívének a hossza. Nagyjából 1/4-el rövidebb kell legyen.
A VARRÁS MENETE
Előfordulhat, hogy túl bőre sikerült a nyakkivágás szabása. Ebben az esetben úgy mentheted a helyzetet, hogy szélesebb szegőt használsz, esetleg még beljebb veszel a vállvarrásból. A másik megoldás, hogy szegés helyett kapucnit varrsz a pulcsira.
Nyakkör szegéséhez használható passzé csőkelmét Textilország webáruházában vásárolhatsz. Klikk a lenti képre és már szét is nézhetsz a Webshopban!
Amikor évszakváltásra kerül a sor nekilátok szanálni a gyerekek ruhatárát. Ilyenkor megdöbbenve szembesülök azzal, hogy mennyit nőttek pár hónap alatt. Az ősszel még tökéletes felsők, pocakvillantóvá és rövid ujjúvá, a nadrágok bokalengetőkké váltak a tél folyamán. Persze nem kis összeg új ruhákkal feltölteni a gardróbot. Ilyenkor szoktam mentőakcióba kezdeni. Ez történt most is, amikor a szekrény mélyéről kezembe került ez a felső. Mivel az egyik kedvenc volt, meg kellett menteni.
Ha Nálatok is előfordul, hogy a gyerekruhák összemennek egyik szezonról a másikra, és szeretnél kis kreativitással némi pénzt megspórolni, olvass tovább és mutatok egy egyszerű módszert.
Nincs is másra szükséged mint egy kinőtt pólóra, passzé anyagra és varrógépre.
Ehhez a felsőhöz fekete passzé anyagot választottam. Textilország webáruházában sok szép színben kapható ez a praktikusan felhasználható anyag.
A passzé anyagból először kiszabtam a megfelelő méretű toldást a póló aljához és ujjához. Ez minden pólónál egyedi. a mérettől függően. Lényeg, hogy ha például 5 cm-el szeretnéd megtoldani a pólót akkor kb.12 cm legyen a magasság. Ebben benne van a varrásráhagyás is. A szélesség a póló szélességével nagyjából egyező, inkább picit kisebb legyen!
Az ujja és az alja toldást egyenként, színt-színnel szemben (igen, a passzénak is van színoldala) félbe hajtottam és összevarrtam a rövidebbik oldalon, kb 1 cm szélesen, sima egyenes öltéssel. Tisztázni itt nem kell!
A varrást széthajtottam, majd félbe hajtottam az anyagot úgy, hogy a varrás belülre kerüljön.
A széleket cikk-cakk öltéssel összevarrva tisztáztam.
A toldásokat a helyükre illesztettem, úgy hogy a toldások széle a póló szegése fölött legyen kb. fél cm-rrel.
Nem szoktam fércelni a varrandó részeket, de ez esetben az ujja toldásnál praktikus megoldás, mert varrás közben így nem csúszik el az anyag. Tehát néhány fércöltéssel rögzítettem a toldást a póló újjához, majd színoldaltól a két meglévő varrás között, egyenes öltéssel végigvarrtam. Mivel azonos színű cérnám nem volt, szándékosan elütő színt választottam. A férccérnát a varrás végeztével eltávolítottam.
Ugyanezt megtettem a póló aljánál is. Itt elegendő néhány gombostűvel rögzíteni a toldást.
Ezzel készen is van a meghosszabbított élettartamú felső. Újra tökéletes a méret, egy szezont még biztosan kibír.
Passzé anyagot ITT találsz sokféle színben!
Ez a tartalom csak regisztrált és bejelentkezett felhasználók számára érhető el.
Most egy egyszerű szabású babanadrág elkészítését mutatom be lépésről-lépésre. Kisbabákról lévén szó fontos, hogy a nadrághoz kényelmes, rugalmas anyagot válassz. Sokan félnek a rugalmas anyagok varrásától, pedig háztartási varrógéppel is érdemes belevágni. Ha van a gépeden rugalmas öltésprogram, akkor egy kis gyakorlással hamar rákapsz majd a rugalmas anyagok varrásának ízére és sorozatban készítheted a szebbnél szebb ruhadarabokat a csemetédnek.
Ha erről a témáról többet szeretnél megtudni, ajánlom az alábbi bejegyzéseket, amikben már részletesen taglaltam a legfontosabb tudnivalókat:
Összefoglaló a rugalmas anyagok varrásáról.
Overlock öltések a varrógépen.
ANYAGVÁLASZTÁS
Mint említettem fontos a kényelmes anyag. Megfelelő lehet a babaplüss, különböző futter vagy kötött pamut anyagok. Remek választás a rugalmas szálat is tartalmazó passzé anyag is, ami nem csak a derék és lábszár anyagául szolgálhat, hanem akár az egész nadrág is készülhet ebből a sokoldalú anyagból. Sokoldalú, hiszen a babasapkák, bodyk, felsők, kismamanadrágok derékrésze és sok egyéb varrására is remek választás. Textilország webáruházában is elérhető többféle meseszép színben. A most bemutatott nadrághoz én is ezt az anyagot használtam.
SZABÁSMINTA
A szabásmintát 56-74-es méretben megtalálod a webáruház INGYENES szabásmintái között. A letöltéshez regisztráció szükséges. Nem kell megijedni, senkit sem fogok kéretlen e-mailekkel bombázni. A regisztráció csak azt a célt szolgálja, hogy követni tudjam a letöltéseket és lássam hány embernek volt hasznos a munka, amit a minta elkészítésébe fektettem. Ez egyfajta visszajelzés számomra. A szabásmintához tartozó leírásban megtalálod a nyomtatással, szabással kapcsolatos részleteket, ezeket itt nem taglalom. A minta letöltéséhez KATTINTS IDE!
A VARRÁS MENETE KÉPEKBEN
Ezen a képen láthatók a nadrág kiszabott alkatrészei. Eleje és háta egyforma, a lábköznél toldás található, a derék és lábszár passzéval záródik. Kis rátét díszíti a nadrágot.
1. A rátét felvarrásával kezdtem. Ilyen rátétet bármilyen mintás anyagból készíthetsz. Nincs más dolgod mint kivágni a megfelelő mintát, megerősíteni rávasalható közbéléssel (lehet akár kétoldalas is), majd felvarrni. Én a varráshoz ez esetben háromszoros egyenes öltést használtam, de applikálással is jó lehet.
2. Illeszd a toldást a lábköz középpontjához és varrd hozzá az elejéhez!
3. Színt színnel szemben illeszd hozzá a nadrág hátsó részét, és a lábszárnál kezdve a toldáson át varrd végig a másik lábszárig! Ezután varrd végig a két oldalvarrást!
4. A passzérész egy egyszerű négyzet, tetszőleges méretben kiszabhatod lényeg, hogy keskenyebb legyen mint a nadrág szára. A hosszával lehet játszani, lehet hosszabb vagy rövidebb. Varrd össze egyenes öltéssel, majd kifordítva hajtsd félbe!
5. Most varrd fel a passzérészt a nadrág száraihoz! Először tűzd meg a képen látható módon, majd varrd körbe úgy, hogy a keskenyebb passzét kissé húzva a nadrágszár méretéhez igazítod varrás közben.
6. Már csak a derékrész azaz a gumiház felvarrása van hátra. A bevarrandó gumi szélességének kétszeresére szabd a passzét 1-2 cm varrásráhagyással. Varrd össze a két végét egyenes öltéssel úgy, hogy egy kis nyílást hagysz a gumi befűzéséhez, majd kifordítva hajtsd félbe!
7. Tűzd hozzá a nadrághoz és a szélességéhez igazítva, folyamatosan húzva a passzét varrd hozzá!
8. Fűzd be a gumit és varrd össze a két végét! A szélesebb gumi elfordulhat, gyűrődhet a gumiházban, ennek elkerülésére le is varrhatod kívülről egyenes öltéssel, de közben egyenletesen nyújtsd meg a gumit!
Ezzel el is készült a babanadrág. Varrhatod passzérész nélkül is egyszerűen visszahajtva az alját és a derékrészt. Ez esetben pár cm-el többet számolj rá szabáskor a felhajtáshoz és a gumiházhoz!
Kezdőknek szóló sorozatunkban eddig átvettünk néhány elméleti dolgot, most kicsit gyakorlatiasabb vizekre evezve egy nagyon egyszerű, könnyen kivitelezhető pizsama naci varrásának lépéseit mutatom be. Egyébként is szüksége volt új pizsire a legkisebbemnek, gondoltam dokumentálom a folyamatot.
Kis 4 évesem fiú létére eléggé öntudatos az öltözködés terén. Vannak ruhadarabok amiket nem hajlandó felvenni és vannak kedvencek, amiket le sem lehet rángatni róla. Ilyen az egyik kockanadrágnak nevezett, barna kockás pizsi nacija is, ami egyrészt már jócskán bokalengető, másrészt sikerült nemrég valamivel jól összefoltozni. Ha kockás kell legyen kockás, ezért keresgéltem az anyagaim között és találtam egy kék kockás, egyfalas jersey anyagot. Remélem megfelel majd a fiatalúrnak. Találtam még egy csíkosat is, hátha ez is jó lesz, úgyhogy végül rögtön kettőt szabtam ki.
A kedvenc egybeszabott, oldalvarrás nélküli mintámat használtam. Azért szeretem ezt a fazont mert szabni és varrni is gyorsabb és kényelmesebb viselni is. Ha nagy mintás anyagból szabsz nem törik meg a minta az oldalvarrásnál, így sokkal szebb lesz az eredmény. Leggings esetében is nagyon praktikus.
A VARRÁS MENETE
A kiválasztott anyagból kétszer kell kiszabni az eleje-háta elemet! Színt színnel szemben összehajtottam és összevarrtam a belső szárakat. Lock gépet használtam, de háztartási varrógépen overlock öltéseket is használhatsz. Ha az anyag nem túl rugalmas akkor egyenes öltés és tisztázáshoz cikkcakk öltés is megfelel.
A nadrág két szárát egymásba dugtam, összetűztem a nadrág ülepét és ezt is végigvarrtam.
3 cm széles gumiszalagból levágtam a szükséges méretet, majd a két végét összevarrtam.
A gumin megjelöltem a háta, eleje középpontot és az oldalakat és hozzátűztem a nadrág derékrészéhez a fonák oldal felől. A közép és oldalvonalakat egyeztettem, hogy a gumi egyenlően legyen elosztva. Lockal végigvarrtam úgy, hogy közben a gumit egyenletesen hozzáigazítottam a derékrész méretéhez. Ha nincsen lockod, itt egyszerű cikkcakk öltést is használhatsz a gumi felvarrásához.
A gumizott derékrészt visszahajtottam a gumi szélességének megfelelően, gombostűvel rögzítettem és a nadrág színoldala felől ikertűvel végigvarrtam. Szintén ikertűvel szegtem fel a nadrág két szárát is.
Kapott még egy kis címkét is a nadrág, hogy kis tulajdonosa tudja melyik az eleje és a háta.
Ennyi az egész. A fényviszonyok miatt képek minősége nem tökéletes, de azért remélem a lényeg látható, érthető. Gyakorlatilag ugyanezekkel a lépésekkel varrhatsz egyszerűbb játszónadrágot, pizsamát, leggings-t is. Itt a blogon már számos bejegyzés született a rugalmas anyagok varrása, öltésprogramok, ikertű használata kapcsán. Ha elakadsz valahol, keress rá a témákra a bejegyzések között! Ha bármi kérdésed van szívesen segítek ha megírod!